Syrena logo BIEGA   STRONY  RODZINNE
WŁADYSŁAW   w   PERTH AMBOY, NJ, USA
230 LAT HISTORII
Biega
Rodzinne
Strony
Rodziny Biega
Computer Help
Specjalne litery, virusy, strony internetowe
../Central Europe Miasta, kraje, informacje.
Historia Genealogia, artykuły
Opinions
Mapy
miast, krajów, historyczne
Muzeum AK
w Krakowie
Galeria
Polska, Warszawa, Kraków, Salzburg, Budapest
Rydzyna
Zamek i szkoła
Fundacja Sułkowskich
Żeglowania
po całymświecie
Syrena Press
13 Is My Lucky Number
Książka po angielsku
Napisz do nas
Kliknij na obraz z brzegiem kolorym ażeby zobaczyć w naturalnej wielkości. Pote, kliknij na guzik "Wstecz" ażeby wrócić na tą stronę.

Prawie wszystkie rodziny z nazwiskiem Biega na całym świecie są potomkami rolników którzy mieszkali od 16-go wieku w wiosce Dębna w podkarpackiej dolinie rzeki San. Ta strona jest poświęcona Władysławowi Biega z Perth Amboy, New Jersey - jego przodkom i potomkom.

     Jan Biega, rolnik zamieszkały w Dębnie, urodził się w wczesnych latach dekady 1770. Pod koniec dekady 1790, poślubił Mariannę Kołodziej z wioski Liszna po drugiej strony rzeki San. Zamieszkali w domu nr.36 w Dębnie. Mieli czworo dzieci. Pierwszym był syn Michał, ur. w 1800 biega-debna-1800pl.html, pod nr.101.

     Gdy Michał był dorosły, przeprowadził się do sąsiednego miasteczka Mrzygłód. Przypuszczalnie pracował w jednym z przedsiębiorstw które wtedy istniały w miasteczku. 13-go listopada 1825 oź&enił się z Teklą Rudnicką, siedem lat od niego młodsza. Zamieszkali w domu nr.9. W ciągu 25 lat mieli siedmioro dzieci - Bartłomiej, Jan, Stanisław, Szymon, Katarzyna, Piotr i Maria.
Szymon urodził się 26 października 1840.

      W międzyczasie zarządca na zamku w Łancucie hrabiów Potockich, Filip de Renefort ożenił się z Rudnicką (herbu Strzemię), kuzynka Potockich, która tez miała swoje włości. Imiona i daty są nie znane, ale małżeństwo miało miejsce w późnych 1830, lub wczesnych 1840. Mieli tylko jedno dziecko, Waleria, która została wychowana w towarzystwie dzieci Potockich. W tradycji wielu młodych Polek, Waleria brała udział w Powstaniu Styczniowym, w zaborze rosyjskim, jako kurierka. Prawdopodobnie nosiła zlecenia od hrabiego Potockiego do członków rodziny walczących przeciwko Rosjanom. Było dużo łatwiej dla nie spokrewnionej niewiasty przekradać przez kordony policji i wojska carskiej.
W jakiś sposób Waleria związała się z Szymonem Biega. Pobrali się a później osiedli się w Mrzygłodzie.

    Mieli sześcioro dzieci:
  • Kazimiera, wyszła za mąż za Rudolfa Pochmarskiego, syna Baronównej von Latscher.
  • Aniela, urodzona w lipcu 1877 w Mrzygłodzie, umarła w 1967 w Żywcu. Jej mężem był Edmund Ludwik Odrowąż - Kuliński ur. 16.11.1870 w Kamionce Strumilowej zm. 11.01.1922. Był Radcą Prawnym w sanockiej policji powiatowej
  • Władysław, ur. 1882 w Mrzygłodzie, wyemigrował do USA, zm. w Perth Amboy, New Jersey.
  • Tekla, ur. 1885, zm. 1965, jej mężem był Włodzimierz Gutwiński. Mieszkali i zmarli w Miejsce Piastowe, koło Krosna, 30km na zachód od Mrzygłodu.
  • Wilhelm, ur. 188?, zm. 1920 in Mrzygłód, Brak danych o żonie, miał córkęZuzannę.
  • Jan, ur. 1890 w Mrzygłodzie, wyemigrował do USA i zmarł w Perth Amboy, New Jersey.

Teraz zobaczymy fotografie. Potem będzie więcej o rodzinie.

Z lewej strony dom który należał do rodziny Biega w Mrzygłodzie.

Z prawj mapa z okresu okupacji austriackiej, ok 1900.
Biega home Sanok map 1910

Z lewej strony fotos Walerii Biega z córką Kazimierą, starsza siostra Władysława. zrobiony ok. 1900. Waleria trzyma Irenę, córka Kazimiery.

W środku Kazimiera w młodszym wieku.

Po prawej stronie Jan, najmłodszy brat Kazimiery i Władysława.
Waleria&Kazimiera Kazimiera Jan

      Władysław, mając 18 lat, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1900r. Osiadł się w Perth Amboy, New Jersey. Zobacz stronę biegacensus.html, pozycja 002. W roku 1906 poślubił Franię (nazwisko nie znane) która była cztery lata młodsza od niego i również przyjechała do Stanów w 1900r. z Galicji.
Cenzus z roku 1910 informuje że wtedy pracował na kolei. Równiez informuje że mieli dwie córki: Aniela urodzona w 1908, i Helena urodzona w 1910.

Widocznie Frania zmarła zaraz po urodzeniu Heleny. Władysław ponownie poślubił Prasheeda(?) pod koniec 1910r. Ona była dwa lata młodsza i przyjechała do New Jersey z Galicji w 1902r. Mieli syna Andrzeja (po angielsku Andrew), który się urodził 10 listopada 1911r. Władysław zmienił imię na łatwiejsze do wymówienia dla Amerykanów Walter. Cenzus z roku 1930 oznacza żę Władysław wtedy pracował jako mechanik samochodowy.

      W 1912r. Jan, młodszy brat Władysława, przyjechał do USA i przez jakiś czas mieszkał z rodziną. Później Jan założył zakład drukarski w Perth Amboy. Zobacz cenzus 1930 census, linia #142.

W 1909 Władysław sprowadził z Mrzygłodu swojego kuzyna Wiktora. Mieszkał 3 lata w Perth Amboy, potem przeniósł się z żoną i córką do Wallingford, Connecticut, gdzie założył nową żywotną rodzinę, zobacz biega-victorct.html

Helena M. Biega zmarłą 4 grudnia 1996; Andrew W. Biega zmarł 16 listopada 1995; oboje w Perth Amboy.

     Niestety, momentalnie mało wiadomo o dalszych losach tej branży rodziny. Wiemy tylko że Andrew (Andrzej) Biega miał syna Richard (Ryszard) który się urodził w 1947 w Perth Amboy. Richard został księdzem katolickim. Ale w 1984 opuścił kościół katolicki i został przyjęty do kościoła anglikańskiego. Od roku 2007 jest rektorem kościoła Świętej Trójcy w Hot Springs Village, Arkansas. Córka Dawn Biega jest znaną wiolencelistką i grała w kilku orkiestrach klasycznych i popularnych.

      Bolesław Twaróg, potomek Anieli Biega i Edmunda Odrowąża-Kulińskiego, podczas własnych poszukiwań wiadomości o swoich przodkach, odkrył informacje które połączyły historię rodziny Szymona Biega z Walerią de Renefort oraz stare fotografie. Autor tej strony jest wdzięczny jemu za te cenne informacje, oraz Tomaszowi Kwiatkowskiemu z Warszawy, pra-prawnuk Kazimiery Biega, za utworzenie kontaktu.


Return to Top of page.
Return to Główna stron rodziń Biega
Return to Strona wejściowa.

Please use this NEW Improved Guestbook, to enter your own comments, and to read comments by other readers:
Click to open Guestbook

NOTE: Type in indicated Control number before clicking on "Add my comments" - this is a security measure.

Didn't find what you are looking for? Search here:

Google
 
Web biega.com

Return to Home Page.
Copyright © 2010 B. C. Biega. All rights reserved.

Najnowsza edycja: 20 stycznia, 2011