Lopuszanski logo FUNDACJA im. TADEUSZA ŁOPUSZAŃSKIEGO
DLA WSKRZESIENIA SZKOŁY RYDZYNSKIEJ
i FUNDACJI SUŁKOWSKICH
Rydzyniak logo
 Spis Dokumentów
O szkole w Rydzynie

Album Fotografii  
BIOGRAMY

BIOGRAPHIES English text
Fundacja Sułkowskich, Historia
Główna polska strona wejściowa
English Text

INNE LINKI
Historia Zamku
Hotel Zamkowy
SIMP historia
Biega polskie strony internetowe
Syrena / Biega English web pages

Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich, Rydzyna, (koło Leszna Wielkopolskiego) istniały w latach 1928-1939 w gmachu Zamku Rydzyńskiego.
Tadeusz Łopuszański, były minister Oświaty (1922-1926) stworzył tę szkołę w 1928 na podstawie Fundacji Sułkowskich.
Książę August Sułkowski ustalił Ordynację w 1783r. na rzecz Komisji Edukacji Narodowej. Dzięki zasobom tej Fundacji wiele niezamoźnych ale zdolnych chłopców mogło skorzystać z wyjątkowej eksperymentalnej szkoły o międzynarodowej sławie.
W 1990, grupa byłych uczniów tej szkoły stworzyła Fundację im. Tadeusza Łopuszańskiego źeby walczyć o wskrzeszenie Fundacji Sułkowskich i odnowienie Szkoły Rydzyńskiej.

     Po 18-u latch, w 2008r., władze Polski jeszcze utrzymują dobra Fundacji im. Sułkowskich które zostały przywłaszczone dekretem przez rząd Polski Ludowej w 1952 r.; grozi nawet sytuacja, że sprzedane zostaną na wolnym rynku. Liczba Byłych Rydzyniaków ciągle maleje. Najmłodszy z nich ma ponad 80 lat, tak więc prace Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego prowadzą obecnie dzieci i wnukowie Rydzyniaków, ważną rolę odgrywają entuzjaści i przyjaciele z okolicy Rydzyny i Leszna, jak np. Zdzisław Glapiak, Eugenia Kaczmarowska, Zbigniew Mocek, Zdzisław Molinski, Andrzej Zajkiewicz, przeważnie pedagodzy.


LISTA   DOKUMENTÓW

LISTA   WYDAWNICTW
  • BIOGRAMY - "Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie 1928-1939. Wychowawcy i wychowankowie" - Jan Gliński i inni - 424 strony, 220 fotografii. Rok nakładu 2006.
  • "Tadeusz Jan Łopuszański i dzieło jego życia - Szkoła doświadczalna Gimnazjum i Liceum im Sułkowskich w Rydzynie" praca zbiorowa, 101 str, ilustracje i zdjęcia. Rok 1995, nakład 5000 egz, kosztem Fundacji.
  • "TEZY - od pedagogiki narodowej do pedagogiki europejskiej" Tadeusza Łopuszańskiego, napisana po wojnie, a dotychczas nie publikowana. Zródlowy tekst poprzedził prof. Z. Wierzbicki. 144 str. Rok 1999 nakład 2000 egz, kosztem Fundacji.
  • "Młodziez o Tadeuszu Łopuszańskim i reformujacęj się szkole" - Materiały z sesji dla nauczycieli i młodziezy, Leszno X'99. Opracowanie E. Kaczmarowska, 64 strony, zdjęcia. Rok 1999 nakład 1000 egz. kosztem Fundacji.
  • "Materiały z Wielkopolskiej Konferencji Wychowawczej - Idee pedagogiczne Tadeusza Łopuszańskiiego a postulaty wychowawcze w reformującej się szkole średniej", opracowanie Z. Molinski, 68 stron. Rok 2000 nakład 2000 egz, kosztem Fundacji.
  • Dwumiesięcznik "Bunt młodych duchem" wydawany głównie staraniem prof. Z. Wierzbickiego, przy współudziale Fundacji.

Pismo "Rydzyniak" wydane przez Towarzystwo Miłośników Rydzyny w Lesznie zawiera wiele ciekawych artykułów o Szkole Rydzyńskiej, o Fundacji i rodzinie ks. Sułkowskich i o historii okolic Rydzyny. Wydany jest mniejwięcej raz do roku. Od 1994r. do dziś wyszło 10 numerów

Wikipedia, encyklopedia internetowa, zawiera kilka artykułów na tematy rydzyńskie, na przykład:
"Zamek w Rydzynie", "Tadeusz Łopuszański", "Fundacja Sułkowskich", "Arkadiusz Piekara", "Aleksander Łempicki", "Józef Zwisłocki".


Powrót do początku strony.
FUNDACJA im. TADEUSZA ŁOPUSZAŃSKIEGO
64-130 Rydzyna
Pl. Zamkowy 1m

email: fundacja@pingwin.icm.edu.pl.


Contact Webmaster

Ostatnia poprawka 4 lipca 2013