BIEGA - ZNAJDŹ SWOJE POCHODZENIE

Od siedemnastego wieku rodziny Biega mieszkały w Dębnie, koło Sanoka

Fascinujące programy na amerykańskiej telewizji "Finding Your Roots" (Szukając swoich korzeń) odkryły dla wielu znanych Amerykanów nie znanych pra-pradziadków w nie oczekiwanych krajach. Sposoby przeprowaszenia tych badań są podane poniżej.

Tematem tego artykułu jest historia odkrywania pochodzenie rodzin z nazwiskiem Biega żyjących obecnie w Ameryce i innych krajach. Okazuje się że ktokolwiek posiada to nazwisko ma soje źródło we wsiach Dębna i Mrzygłód w południowo-wschodniej Polsce.
Można podstawową informację znaleźć na stronie internetowej http://biega.com/biegapagepl.html

Nie wiele ludzi ma nazwisko Biega. Jest prawie pewne że ktoś z tym nazwiskiem ma przodków mieszkających w powyżej wymienonych wioskach blisko Sanoka w przyczółkach gór Karpackich, w dolinie rzeki San. Stamtąd rozjechali po całym świecie.
SSą rodziny Biega w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zwłaszcza w stanach północno-wschodnich, jak również w Kalifornii, Florydzie, Illinois, Michigan, Texas, Ontario i Quebec. Rodziny Biega znajdują się również w Australii, Francji, Niemczech, Brazilii i, oczywiście, we wszystkich województwach Polski.

dom Biegi w Mrzyglodzie Synowie i córki Biega opuścili biedne wsie koło Sanoka w zaborze austriackim w latach 1880 do 1914, szukając lepsze możliwości zarobku.
Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918, warunki ekonomiczne poprawiły się.

Inwazje nazistowski i sowiecki w 1939 rozproszyły Biegów (i wszystkich Polaków i zachodnich Ukrainców) po całym świecie. Jedni uciekali przez góry na Węgry i do Rumunii w drodze do polskich sił zbrojnych w Francji a później w Anglii. Inni zostali transportowani na Sybir i do gulagów, lub do niemieckich obozów jenieckich lub koncentracyjnych, lub zabrani do Niemiec na roboty. Po wojnie, pozostali przy życiu, nie chcąc wrócić pod okupację i teror komunistyczny, wędrowali dalej do jakichkolwiek krajów które chciały ich przyjąć.

W samej Polsce, w okresie 1946 do 1950, z wschodniej Galicji zostali przesiedleni do terenów byłych niemieckich,

Ażeby przeczytać pełne historie niektórych rodzin proszę kliknąć tutaj. . Można przeczytać historie wielu rodziń Biega w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Niestety nie które są tylko w języku angielskim. Sanok parish register 1844

Osoby zainteresowani historią swojej rodziny muszą rozmawiać z żyjącymi dziadkiem lub babcią, lub innym starszym rodzenstwem i zapisać wszystkie szczegoły które oni pamietają.
Zbieraj stare pamiętniki lub książki adresowe, leżące na strychu. Poszukaj nekrologi w gazetach z miejsc zamieszkania które są źródłem nazwisk rodzinnych i dat.

Przeszukiwanie powiatowych rejestrów urodzin, ślubów lub zgonów, jest bardzo frustrujące, jeśli dokładne daty nie są znane. Jeśli te rejestre zostały zdigitalizowane praca ta jest ułatwonona.
    W Stanach następujące organizacje są bardzo pomocne
  1. Ancestor.com.
  2. Recordsbase.com.
Obie organizacje żądają małą zapłatę, ale pozwalają parę dni darmowych po zarejestrowaniu się.
Kliknij tutaj dla źródeł w innych krajach.

Badanie DNA sstało się popularnem i stosunkowo niedrogym sposobem ustalania pochodzenia. Ta sprawa jest zbyt skomplikowana ażeby tutaj dyskotować. Dla więcej informacji http://www.genetico.pl/genealogia.html jest dobrym źródłem.

Na ogół , gdy pewne markery DNA dwóch różnych osób są bardzo podobne, lub takie same, oznacza to, że oni nie mają wspólnego przodka , aż do sześciu lub więcej pokoleń wcześniej.

UWAGA  Internet jest wspaniały i ułatwia badania. W dawnych czasach długie godziny przeglądając książki i indeksy kart w zimnych bibliotekach były potrzebne. Istnieje jednak jedną wadę. Pliki cyfrowe nie są trwałe, jak martwe linki w niektórych referencjach pokazuje. Gdy webmaster jakiejś strony internetowej umiera , jeśli następcy nadal ją nie utrzymują, to zbiór danych , rejestrów, zdjęć , znikną, a będą stracone na zawsze .
Zaleca się, aby każdy czytelnik , który znajdzie materiał o szczególnym znaczeniu , należy pobrać i zapisać na dysku CD lub DVD .
Kodeks Hammurabiego, napisany 4000 lat temu , jest dla nas dostępne dziś tylko dlatego, że został napisany na kamiennych tablicach!


Wróć do początku.
Wróć do strony głównej

website security links header

Biega
rodziny na całym świecie.

Siedziba rodzin Biega

Strona internetowa wsi Dębna. Dużo pięknych fotografii i historia dwóch lokalnych Rodzin Biega.

Wstęp do archiwów polskich.

request